Większość budynków z roku 1940-65 posiadają niesamowite udziwnienia które zostały zaadaptowane pod koniec wojny światowej. To wtedy właśnie dzielono części wspólne dużych mieszkań aby podzielić je na mniejsze. Z tego właśnie powodu w obecnych sytuacjach, mieszkania w kamienicach są dość ciekawe a niejednokrotnie śmiesznie niedorzeczne.

!?

Zmiany lokatorskie w mieszkaniu w kamienicy

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem remontu w swoim mieszkaniu?

 • Sprawdź gdzie znajduje się Twój Zarząd Komunalny i dowiedź się jakie dokumenty posiadają w swoim archiwum. Dowiedz się kiedy były wykonywane przeglądy techniczne budynku, wymiany pionów itp; Sprawdź czy kiedykolwiek klatka schodowa była remontowana, zawołaj kominiarza i niech wyda decyzję dot. wentylacji i kominów w budynku. Pamiętaj, że instalacja elektryczna jest równie ważna a i ona była dzielona więc konieczne jest aby sprawdzić stan techniczny budynku.Dokumentacja wszelkich adaptacji, remontów, przeróbek zw. z dostosowaniem lokalu do potrzeb wynajmującego.
 • Przygotowanie dokumentacji technicznej zmian lokatorskich wynosi przeważnie od 2 tys.złotych Wszystko również zależy, czy Zarząd wymaga szczegółowych rysunków wodno-kanalizacyjnych i elektryki. Jeśli tak, kwota za dokumentacje zwyczajnie wzrasta poprzez ilość pracy którą należy poświęcić do przygotowania takiej dokumentacji.

Częste błędy przy rozpoczynaniu remontu w pojedynkę:

 • Nie myśl sobie, że jesteś „Bohaterem Swojego Domu”, zarządy i urzędy bardzo szybko dadzą Ci do wiwatu swoimi papierologicznymi-debilizmami, a więc od samego początku warto wziąć duży oddech i troszkę się zdystansować, bo wyzwań będzie co nie miara! 😉
 • Ustal budżet i dolicz około 25% na nie przewidziane wydatki – bądź realistą, może się okazać że i to nie starczy na pokrycie wszystkich kosztów. Zatem pamiętaj, że budżet to coś na co wpływ ma wiele czynników. Dla tego właśnie aby nie stanąć przed wezwaniem należy upewnić się że Twój budynek jest wart rozpoczynania remontu/renowacji.
 • Jeśli jesteś w stanie rozpocząć pracę nad planem renowacji zacznij to conajmniej 3-5 miesiące przed. Pozwoli Ci to po pierwsze zaplanować remont, złożyć odpowiednią dokumentację i przygotować się do remontu zamawiając odpowiednio wcześnie produkty wykończeniowe. Masz dużo pracy oraz zajęć które nie pozwalają Ci na spędzanie czasu nad projektem. Zleć pracę remontowe i nadzorujące naszej pracowni. Z pewnością będziesz miał miej zmartwień i większy spokój ducha bo remontem zajmuje się profesjonalista.
 • Uważaj na ekipy remontowe. Nie jednokrotnie „Pan Gieniu” powie, że umie zrobić, ale po kilku piwkach na budowie zapomni i będzie klops. Poza tym wielu z nich coś tam niby potrafi, ale należy się nauczyć, że NA EKIPIE REMONTOWO-BUDOWLANEJ NIE OSZCZĘDZAMY – chyba, że chcemy mieć dom z kartek albo inne świństwa zamurowane w ścianach. Dobra ekipa, jest zabukowana więc nie masz co się pchać spóźniony, bo nikt nie zrobi miejsca bo Ty zapomniałeś pomyśleć. Chcesz mieć wykonany dobrze remont, zaplanuj, zarezerwuj i zapłać tyle ile ta praca powinna kosztować, bez zbędnych udziwnień. W końcu ktoś remontuje dom/mieszkanie w którym będziesz żyć, więc nie patrzcie się na uciekająca kasę bo ona nigdy nie będzie leżeć w łóżku i na was czekać. Trzeba ją wydawać mądrze i z myślą o rewelacyjnym efekcie. Dobra ekipa remontowa, jest również ubezpieczona, a więc przy jakiejkolwiek szkodzie, ubezpieczyciel pokrywa wydatki. Nie musisz martwić się, że „Pan Gieniu” zbije kafel za 200/m2 który miał być tylko na przedpokój i czekało się na nie 4 tyg. Takich sytuacji na budowie jest bardzo dużo a więc należy pamiętać aby nie brać budowlańców którzy są najtańszy (pamiętaj- dom z kartek!), tylko tacy którzy znają się na rzeczy i przede wszystkim mają sprzęt do obróbki.

Nasza oferta:
Zmiany Lokatorskie

Projekt koncepcyjny wraz z dokumentacją techniczną dla Zarządu Komunalnego lub Dewelopera

od 50 zł/m2


2 wersje układu funkcjonalnego (układ ścian i elementów wyposażenia zobrazowany na rzutach)

rzuty: wytyczne do projektów elektryki, hydrauliki, c.o.  (rysunki niezbędne do zmian deweloperskich i do wykończenia mieszkania zgodnie z koncepcją funkcjonalną)

wariant pracy: stacjonarny & zdalny


Dla Kogo?

Ten wariant jest skierowany dla klientów którzy zakupili wymarzone gniazdko, lecz potrzebują dokonać zmian lokatorskich w których zakres wchodzi:

 • zmiany układu funkcjonalnego/ stref mieszkania tj. Zmiany ścian działowych;
 • Zmiany w instalacji elektrycznej;
 • Zmiany w instalacji wodno-kanalizacyjnej;
 • Porady projektanta

Po konsultacji z projektantem, wykonywane są dla Państwa rzuty z omówionymi zmianami lokatorskimi. Forma przekazania: książka A3 oraz udostępnianie pliku na Google dysk. Dokumentacja techniczna przygotowana  jest w terminie do 14 dni roboczych *termin zależny od zakresu prac. Możliwość wykonania prac w trybie przyspieszonym. 

Cena za usługę do 14 dni:

 • 75 zł /m2 terminy 7-14 dni roboczych;
 • 80 zł/m2 terminy 3-5 dni roboczych.

Cena zawiera: czas projektanta zw. Z doradztwem tj. 123zł/g, wrysowanie rzutu mieszkania b/inwentaryzacji do programu projektowego, wrysowanie zmian lokatorskich, przygotowanie specyfikacji i opisu do dokumentacji, wydruk dokumentacji w dwóch kompletach, udostępnienie plików na dysku Google. 

*Nie przedstawiamy ofert cenowych przez rozmowy telefoniczne!

Od czego zaczynamy?

 • Spotkanie w studio bądź on-line ‚Zoom’. Ważne aby na początek poświęcić dwie godziny na omówienie tematu zanim przedstawimy ostateczną ofertę cenową, musimy zapoznać się z takimi informacjami jak:
  • termin realizacji;
  • budżet przeznaczony na prace remontowe, na zakup produktów;
  • styl, indywidualne wymagania inwestora
 • Na spotkaniu nie przedstawiamy swoich pomysłów! Spotkanie konieczne jest dla projektanta aby omówić kwestie dot. procesu projektowego, ustalenie nakładu pracy oraz terminów. Pomysły dotyczące adaptacji przedstawiane są po podpisaniu umowy, oraz po wykonanej inwentaryzacji.

Zaczynamy projekt od sprawdzenia budynku oraz całego mieszkania. Inwentaryzacja polega nie tylko na wykonaniu pomiarów. Aby wykonać ją dobrze należy znać się na budownictwie a to oznacza że wykonywanie inwentaryzacji na własną rękę często kończy się większymi problemami z powodu kupna tzw. „Kota w worku”.

PRZYKŁADOWA INWENTARYZACJA:

Przy wyborze projektu w wariancie zmian lokatorskich, otrzymujesz książkę ze zmianami, bez wizualizacji wnętrza oraz doboru materiałów wykończeniowych. Praca projektowa polega na ustaleniu najważniejszych kwestii budowlanych i przygotowania dokumentacji technicznej którą złożysz w Zarządzie.

Masz pytania?

napisz do nas zapytanie na adres office@hcde.com.pl


Posted by:Studio HCDE

Designer from Wroclaw Poland.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.